Piirdeaia ehitus

Piirdeaia ehitus

Piirdeaia ehitus annab hoovile näo ja ilme, sest aed on see mis kiirgab enda välimusega väljapoole. Aial võib olla mitmeid erinevaid otstarbeid ning ülesandeid. Näiteks kas see on lihtsalt kodu kaunistamiseks või on sellel ka mingi muu otstarve. 

Ehitame peamiselt puitaedu

Piirdeaiad ja nende vajalikkus

Pea igal majapidamisel mida näed on piirdeaed. Korteritel tavaliselt seda ei ole, aga just eramajadel ja ärihoonetel. Sageli on piirdeaiad kasutusel ka erinevate üritustel, tõkestamaks ja piiramaks ürituse toimumis ala. 

Piirdeaia vajalikkus oleneb täielikult asjaoludest. Näiteks saab seda kasutada rohkema privaatsuse tekitamiseks, tõkestada loomade liikumist koduhoovis, lihtsalt iluobjekti eesmärgil või siis märkimaks ja piiramaks enda koduhoovi. 

Piirdeaia ehitusel saab lasta enda loovuse valla ning teinekord on tulemus hämmastavalt hea. Ehitusel ei pea mõtlema klassikalisest disainist vaid saab teha täiesti midagi uut. 

Enamus esiaedu, mis on suunatud sissesõidu poole või jääb suuremale silmapaarile nähtavamaks on esinduslikumad. Tagumine aiapool võib olla tagasihoidlikum ja lihtsam. 

Piirdeaia planeerimine

Kõik algab planeerimisest ehk, siis tuleb läbi mõelda, milleks piirdeaeda üldse vaja on. See on vaja mõelda läbi väga hoolikalt. Sellest oleneb, mis stiilis aeda ehitama peaks hakkama. Muidugi üks suurimaid määrajaid on ka kodu enda stiil, et see sobiks kokku aiaga. 

Kuna aeg on piiratud ressurss ja mõeldes hoovi peale, siis inimesed soovivad võimalikult vähese hooldusvajadusega aedasid. 

Aia mõõtmed

Kui hakata piirdeaeda ehitama, siis peaks koheselt mõtlema ka mõõtmetele. See tähendab seda, kui suure ala aed enda alla võtab. Aed tuleb ehitada nii, et jääb krundi sisepiirdesse.

Mida tuleb mõõtmete juures kindlasti jälgida on see, et kui aia kõrgus on üle 1,5 meetri, siis peaks seda kooskõlastama kohaliku omavalitsusega. 

Aia sobivus ümbruskonnaga 

Iga aed on iselaadi ning rõhk on pööratud just sellele, et piirdeaed sobiks kokku hoovi ja majaga. Kuid lisaks sellele tuleks vaadata ja silmas pidada, kui kõrged on ülejäänud naabruskonna aiad ja mis stiiliga need ehitatud on. See muidugi ei tähenda, kui naabril on puitaed, siis pead sina ka puitaia tegema. 

Aia tüüp ja materjal

Nüüd jõuame aia tüübi ja materjali juurde. Piirdeaedade rajamine on loov tööi. Meie peamine suund on puitmaterjalid.  

1. Puitaed 

Seda võib nimetada kõige klassikalisemaks ja traditsioonilisemaks aia materjaliks. Puit sobib ideaalselt just maalähedasse majja või siis vaiksemasse linnaossa. Kuigi puitaiaga on mitmeid võimalusi ja sellega saab samuti luua vägagi modernse välimusega aedu. 

Plussid: 

 • looduslik välimus
 • taskukohase hinnaga, aga oleneb, mis puidust ehitada
 • lai disaini- ja stiili valik
 • lihtne paigaldada ja parandada
 • lihtne kinnitada erinevaid kaunistusi ja valgusteid

Miinused:

 • vajalik iga aastane hooldus
 • niiskuse mõjul võib mädaneda
 • võib saada koduks erinevatele putukatele

2. Võrkaed 

Seda võib pidada üheks kõige populaarsemaks aiaks üldse. Võrkaeda saab kasutada väga erinevatel eesmärkidel, alates koera hoovis hoidmisest kuni kõrge turvalisusega koha eraldamiseni sõjaväerajatises.

Plussid:

 • kiire paigaldus ja kiire mahavõtmine
 • hind
 • kui privaatsuse saamine ei ole eesmärk, siis see aiastiil annab hea läbipaistvuse

Miinused:

 • jällegi kui privaatsus on oluline, siis selle aia stiiliga on seda raske saavutada. Kui hoovis ei ole kõrget hekki või taimi
 • vähem aktraktiivne, kui teised aiatüübid

Erinevad värava osad

Piirdeaia ehitusel peab arvestama mitme erineva aspektiga. Üks asi on aia ehitus, aga teine asi on erinevate aia osade ehitus. Selleks, et aiast sisse saada peab olema eraldi jalgvärva ning autoga sissesõiduks autovärav. Nendel mõlemal on omad nüansid. Näiteks järjest enam kasutatakse autovärava puhul automaatset süsteemi.

1. Jalgväravad

Need on mõeldud inimestele ja kergliiklus vahendite jaoks. Seda saab mugavalt kasutada, et kiirelt aiast välja saada ning hiljem ka sisse. Jalgvärvavaid võib täiesti vabalt olla ka mitu ehk erinevates piirides on värvavad. 

2. Autovärav

Autovärav on mõeldud just autode läbisõitmiseks. Tavaliselt on jalgvärav ja autovärav kõrvuti asetsevad. Autoväravaid on erinevaid:

 • Tiibvärav: nimi juba ütleb ära, et see avaneb just nagu tiivad. Ehk kui aed avada, siis mõlemad värava pooled avanevad. Seda võib pidada enimkasutatavaks aia tüübiks.
 • Liugvärav: enda olemuselt on ta tunduvalt rohkem ruumi säästlikum, kui on seda tiibvärav. Kui värav avada, siis liigub see paralleelselt piirdeaiaga. See omakorda annab kasutamiseks erinevaid võimalusi, isegi siis kui ruumiga on kitsas käes. 

3. Väravaautomaatika

Liiklemiseks üks kõige mugavamaid viise on rajada väravaautomaatika. Muidugi tuleb arvestada, et mida võimsam ja kvaliteetsem on automaatika süsteem, seda kallim see ka on. Hinnad võivad minna päris krõbedaks. Kuid see annab mugavuse. Pole vahet, mis on ilmastik  piisab vaid nupuvajutusest ja väravad avanevad ja sulguvad ise.

Piirdeaia ehitamine

Piirdeaia ehitus

Piirdeaia ehitus on protsess, mis koosneb kindlates sammudest. Selleks, et aru saada milline näeb välja üks piirdeaia ehitamine on vaja teada vajalikud sammud. 

 • Planeerimine – iga asi saab alguse planeerimisest. Selle etapi juures tuleb hoolikalt läbi mõelda kõik nüansid, mis on vajalikud nii aia ehitusel, disaini, kui ka olemuse poolest. Mõtle hoolikalt läbi milleks sa tahad aeda rajada, mis rolli see täidab, kuhu tulevad väravad, kui kõrge see olema peaks, kas sinna tuleb mingeid dekoratiivseid esemeid jpt. 

Kõige viimasena mõõta ära, kui pikk tuleb aed , sest selle põhjal saab arvestada materjalid. Kui eesmärgid on paika pandud ja materjalid välja valitud on aeg hakata pihta järgmise etapiga. Mida paremini on planeerimine teostatud seda kergem on ka ehitus ja seda parem on ka tulemus.

 • Pinnasetööd – peale seda, kui kõik on läbi mõeldud, tuleb hakata pinnast ette valmistama. Määra ära krundi piirid, märgi tarajoon nööriga, märgi postiaukude kohad..
 • aiapostid tuleb kaevata  ⅓ selle pikkusest maasse. 
 • nurgapostid ja väravapostid peaksid olema vähemalt 15 cm  sügavusel.

Nüüd ära unusta ära, et pinnas tuleb vastavalt materjalile ette valmistada. Kui tuleb näiteks paneelaed, siis on vaja ka betooni valada. 

 • Betooni valamine – enne kui hakata betooni valama peab korralikult kontrollima, et postid oleksid püstloodis.  
 • Ehitamine – kui postid on asetatud ja paika pandud, siis on aega hakata nende vahele rajama piirdeaeda. See on ka põhjus miks postid peavad olema õigete vahedega.  
 • Viimistlus – piirdeaedade ehitus koosneb neljast etapist ning kõige viimane on viimistlus. Siia alla kuuluvad kõik tööd, mis on vajalikud selleks, et aed oleks ilus ja just selline nagu oled soovinud. Kui on vaja värvida või soovid mingeid kujusid nikerdada, siis see on õige koht selleks. 

Mida jälgida piirdeaia ehitusel erinevate materjalidega?

1. Puitaed

Puitaed võimaldab teha väga erinevas stiilis aedu. Sellel materjalil on palju erinevaid variatsioone ja siin oleneb täiesti sellest, kui hästi enda loovust kasutada. Muidugi saab ideid ja mõtteid võtta teiste pealt. 

Vastavalt laudise laiusest ja kõrgusest saab mängida, kui palju on soov hoovi sisse näha. Mida tihedamad ja laiemad on laudised seda rohkem näevad võõrad pilgud sisse ja seda väiksem on ka müratase. 

Puitaed vajab regulaarset hooldust. Hooldatud puitaed on kaunis ning värske välimusega. Kui hooldust ei tee, siis muutub aed kiiresti väsinud ilmega.

Eluea pikendamine

Maapinna ja puidu vahe peab olema vähemalt 10 cm. Vastasel juhul võib aed kiiresti mädanema hakata. Selleks, et eluiga pikendada saab kasutada erinevaid nippe. Esimene on katteliistude paigaldamine. Katteliistud aitavad vältida otsest vihma ning ka niiskust. Samuti kasutatakse eluea pikendamiseks betoonist soklit.

Erinevad puitmaterjalid

Puitaedu ehitatakse näiteks männist, tammest, kadakast. Selleks, et muuta puit rohkem vastupidavamaks erinevaks ilmastikuoluks,  peab seda töötlema. Kaks peamist viisi mida kasutatakse on:

 • Süvaimmutatud: süvaimmutatud puitmaterjal on hinna poolest küll krõbedam, aga see eest peab see tunduvalt kauem vastu. 
 • Raudsulfaat: kui töödelda puitu sellega, siis saab kaitsta seda ka erinevate hallituste ja seente vastu. Kui raudsulfaadiga töödelda on puit algselt hallikas ning samas ka pistu kirju. 

2. Võrkaed

Kuna võrkaed on kõige odavam lahendus, siis on ka selle vastupidavus vastav ehk see ei ole kõige parem. Minimaalne traadi paksus võiks olla 2,5 mm. Küll, aga kasutatakse ka väiksemaid, aga selle probleem tuleb koheselt esile, kui maha sajab paksem lumi. Lume raskuse all võrkaed ei taastu enam endiseks.